Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov
SPRÁVA
Poradcu chovu SKÁaRO o činnosti za rok 2020
V roku 2020 ku dňu 10.10.2020 bolo po kontrole splnenia podmienok zapísaných a zaradených do chovu v našom klube celkom 47 zvierat, z toho 24 psov a 23 súk.
Vydal som 77 pripúšťacích povolení a Prihlášok na zápis šteniat.
Kontrolóri vrhov a samotní chovatelia nahlásili spolu 16 vrhov.
Za obdobie od 01.01.2020 doteraz sa narodilo 94 šteniat, z toho 43 psíkov a 51 sučiek.
Tento údaj mám ako poradca chovu vďaka tomu, že chovatelia a kontrolóri vrhov si splnili svoju povinnosť a nahlásili mi vrhy resp. zaslali mi kópie Prihlášky na zápis šteniat s čipmi ( mailom alebo do messengera).
Spätná väzba od kontrolórov vrhu je potrebná pre vedenie evidencie chovu a štatistiky v každom klube. Všetky vrhy boli riadne nahlásené, rovnako kontroly vrhov.
Úloha pre kontrolórov vrhov:
Naďalej doporučujem kontrolóm vrhov, aby si z každej nimi vykonanej kontroly vrhu vyhotovili fotodokumentáciu, na ktorej budú matka šteniat a kompletný vrh, t.j, všetky nahlásené a skontrolované šteňatá).
Pokiaľ by počas vykonania kontroly vrhu chýbali nejaké šteňatá, kontrolór vrhu je povinný uviesť do správy skutočný stav, pričom zapísané budú len šteňatá, ktoré boli riadne kontrolórom vrhu skontrolované.
Nedostatky:
Čo je potrebné zlepšiť, je dodržiavanie lehoty 5 dní odo dňa narodenia šteniat, kedy je chovateľ povinný poradcovi chovu podľa Chovateľského poriadku nahlásiť narodenie šteniat.
Tu ešte stále majú členovia SKÁaRO rezervy. Ako poradca chovu to považujem za hrubé porušenie Chovateľského poriadku.
Nie som za sankcie, ale v prípade nenahlásenia narodenia šteniat v uvedenej lehote budem ako poradca chovu nútený v budúcnosti navrhovať:
DNA testy,
alebo pokiaľ nebudú vykonané DNA testy
B rodokmene
čím sa náklady na vrh zbytočne chovateľom navýšia.
Pritom stačí oznámiť v 5 dňovej lehote poradcovi chovu jednoduchou správou vrh cez messenger, email alebo sms.
Je to smutné keď sa poradca chovu dozvedá na sociálnych sieťach o šteňatách.
Za hrubé porušenie Chovateľského poriadku považujem tiež krytie hoci aj uchovnených jedincov bez vydaného pripúšťacieho povolenia.
Nesprávne vyplnené údaje na Pripúšťacom povolení a Prihlášky na zápis šteniat majú za následok problémy pri vydávaní preukazov pôvodu na UKK. Nesedia dátumy vydania Pripúšťacieho povolenia s dátumom krytia alebo aj narodenia šteniat.
Upozorňujem členov, že v prípade importovaných jedincov treba požiadať UKK o pridelenie SPKP čísla. Bez toho sa nemôže zviera uchovniť a ani vydať pripúšťacie povolenie.
Tlačivo Potvrdenie totožnosti importovaného psa je na stránke ÚKK.
Ako vážny problém, ktorý sa vyskytol tento rok viac krát je náhodné krytie uchovnených ale aj neuchovnených jedincov.
V prípadoch kde nedosahuje niektorý jedinec z rodičov šteniat vek minimálne 18 mesiacov a neabsolvoval žiadnu výstavu zastávam názor, že šteňatá by mali mať B rodokmene
Pokiaľ by prišlo k náhodnému spojeniu u chovateľa, kde suka spĺňa všetky podmienky ale chovateľ si nie je istý kto je otcom šteniat ( viac samcov vo dvore), odporúčam vykonanie DNA testov všetkých šteniat. Je to aj na ochranu chovateľa.
Chovateľský poriadok, všetky postupy, pokyny a podklady na zaslanie žiadostí poradcovi chovu ohľadom uchovnenia a vydania pripúšťacieho povolenia sú na webstránke SKÁaRO.
Gabriel Tlčina
poradca chovu SKÁaRO