SKÁaRO


Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov

Príprava psa na výstavu.

Chcela by som otvoriť jednu citlivú tému, ktorá sa dotýka všetkých chovateľov, ktorí prihlásia svojho psa na výstavu a chcú ho predviesť v kruhu. Ak chcete svojho zverenca predviesť správne, myslite prosím na to, že okrem chôdze resp. poklusu pri nohe na vodítku pes potrebuje vedieť ešte:

- strpieť manipuláciu pri korigovaní psa do postoja

- strpieť, aby mu rozhodca skontroloval semenníky

- strpieť, aby mu majiteľ otvoril papuľu a ukázal zuby rozhodcovi.

Väčšina z Vás sa zasmeje, že to sú predsa veci samozrejmé, ale je nás stále veľa takých, čo až na pľaci, na tvári miesta tj na výstave v kruhu zistí, že to nie je také easy a jeho pes, ktorý je bežne v pohode sa zrazu začne krútiť a sadať si pri pokuse o upravenie postoja, dáva dole chvost, nenechá si siahnuť na vajká, sadá si a/alebo sa oháňa po rozhodcovi a papuľu rozhodne odmietne otvoriť. Potom to vyzerá tak, že majiteľ zápasí so psom, častokrát za asistencie rodinných príslušníkov či chovateľa, rozhodca prchá pred psom, čo po ňom chniape, posudzovanie sa naťahuje a všetci sú v strese, spotení, nahnevaní a sklamaní.

Tomuto všetkému sa dá predísť. Stačí urobiť si 4x 2 minútky denne čas a vyhradiť si ich na to, že psa priučím tejto manipulácii. Ako na to? Napíšem Vám, ako to robím ja: Zavolám si psa alebo keď dakde leží, prídem k nemu, poviem mu ZÚBKY a chytím a odhrniem mu pysk, stačí na dve sekundy, potom ho pustím a idem si po svojom. 3-4x denne. Za pár dní predĺžim manipuláciu s papuľou o ďalšie dve sekundy, za týždeň už sa mu mrvím v papuli 6 sekúnd tri-štyrikrát denne, vždy poviem ZÚBKY, zodvihnem mu pysk z oboch strán, pochválim a idem si po svojom... za dva mesiace má pes povel ZÚBKY zvládnutý tak, že si nechá tú papuľu chytať a otvárať a naťahovať bez odporu, koľko sa mi ráči.

Na vajíčka a manipuláciu s chvostíkom a packami sa dá uplatniť v podstate ten istý recept, šteňa ukľudním, poviem STOJ, pohladkám po chrbte, pod bruškom, fakt na pár sekúnd, prejdem rukou po packách, pod chvostíkom a nechám ho, nech si ide, a zase pri ďalšej vhodnej chvílke zopakujem, až kým nepochopí, že aha, teraz sa jej zase musím na chvíľku podvoliť a potom ma vychváli a pustí – môžete mu to vylepšiť pamlskom, ja nepamlskujem, len vychválim, prípadne poviem “poď, dáme mlsinku” a idem s ním niekde ku sáčku s piškótami.

Po poslednej výstave sa nám ozvalo viacero vystavovateľov, ktorí dostali do posudku od rozhodkyne vyjadrenie, že psovi chýba zub a napriek tomu ten zub v papuli je. V každom tomto prípade sa jednalo o psa, ktorý odmietal zuby ukázať, s ktorým majiteľ v kruhu dlhé minúty bojoval a pes opakovane nechcel otvoriť papuľu. Chcela by som vás všetkých ubezpečiť, že rozhodca nechce v kruhu poškodiť žiadnemu psovi. Rozhodcovia, ktorí sú pozývaní na naše výstavy sú dobre oboznámení so špecifikami plemena SAO, chápu okolnosti a dajú majiteľovi čas, aby si psa ukľudnil a skúsil to znovu (a znovu a znovu...), ak však majiteľ NIE JE SCHOPNÝ ani po 10 minútach wrestlingu so psom ukázať rozhodcovi zuby, rozhodca proste nenapíše do posudku, že SÚ zuby kompletné – ani na základe potvrdenia od veterinára, ani na základe tvrdenia majiteľa, že tam ten zub doma videla celá rodina. To musíme všetci pochopiť a zariadiť sa podľa toho, proste musíme naučiť psa UKÁZAŤ zuby. Ak majiteľ dokáže rozhodcovi ukázať chrup svojho psa, rozhodca milerád nadiktuje do posudku “Zuby komplet”. Takéto prosté to je.

Jesenná klubovka v Radave sa bude konať za 10 týždňov, prihlasovanie už beží, prihlášky začínajú prichádzať. Všetci máme dostatok času pripraviť si psíkov na odvystavovanie v kruhu. Ak chcete, aby sa Váš saoš v kruhu predviedol naparádu, nájdite si pár minút denne, učte ho “zúbky” a “stoj”, dovoľte mu pochopiť, čo od neho chcete, on to pre svojho milovaného gazdu určite rád urobí :)

Prajem Vám ešte pekný zvyšok nedele :)

Matejčíková Jarka, admin klubu