SKÁaRO


Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov

Predstavujeme Vám našich rozhodcov: ZDEŇKA VAŠKOVÁ

Máme tu ďalší príspevok z cyklu „Predstavujeme Vám našich rozhodcov", ⚜️
aj keď našu ďalšiu pani rozhodkyňu vlastne predstavovať nijak zvlášť netreba - pozná ju hádam každý slovenský chovateľ SAO. Je pravidelnou vystavovatelkou na našich klubovkách, odchovy jej chovateľskej stanice sa u nás na výstavách umiestňujú na popredných priečkach a má ich v sebe polka slovenských rodokmeňov. Sme veľmi radi, že spolu s pánom Vinnaiom sa zhostí posudzovania sobotnej výstavy Ing. Zdeňka Vašková. Čo nám o sebe prozradila?
Narodila som sa v Zlíne, kde doposiaľ žijem s mojím manželom a dvoma deťmi. Už od detstva sa zaujímam o psov. Svojho prvého psa som dostala vo veku 10 rokov, bol to pekingský palácový psík, avšak vždy bol mojim snom veľký pes. Tento psen som si splnila v roku 1997, keď som si zaobstarala svojho prvého stredoázijského ovčiaka. Bol to pes zo slovenskej chovateľskej stanice Ružová cesta. Následne som si zakúpila aj sučku. V roku 2001 som si založila chovateľskú stanicu SHAH AZIM. Chovu stredoázijských ovčiakov sa venujem už 23 rokov, SAO z môjho chovu dosiahli mnoho úspechov na výstavách v celej Európe. Importovala som tiež rad kvalitných SAO zo zemí pôvodu. Kvôli získavaniu informácií a skúseností som niekoľkokrát tiež navštívila chovateľov stredoázijských ovčiakov v krajinách pôvodu a zúčastnila som sa aj niekoľkých výstav v týchto krajinách.
Už niekoľko rokov som poradcom chovu SAO v českom klube KRAOP. Vlani som sa stala aj rozhodkyňou pre toto plemeno. V súčasnosti mám dvoch aziatov, psa a fenu a niekoľko JRT.