SKÁaRO


Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov

Predstavujeme rozhodcov: Ferenc Gröschl

Vážení vystavovatelia,
predstavujeme Vám rozhodcu, ktorý prijal naše pozvanie posúdiť šteniatka a mladých jedincov na 22. SEŠV SKÁaRO, ktorá sa bude konať 22.4.2023 v Liptovskej Štiavnici (pri Ružomberku, rezort Chalúpkovo):

Gröschl Ferenc, Hungary

Čo nám o sebe pán rozhodca povedal?
Členom MEOESz som od svojich 13 rokov, keď som na začiatku ako nadšený žiak navštevoval psiu školu so svojim prvým a druhým psom. Psia škola Sashegyi bola moja druhá rodina. Neskôr som ako člen OMSE chodil na výstavy a cvičil svojich psov na pracovné skúšky. Pracovali sme na úrovniach IPO I. IPO II. Popri mojich prvých dvoch psoch neznámeho pôvodu som mal ešte psov plemena Doberman, Mastino Napoletano a Briard. S nimi som pracoval a žil svoj psíčkarsky život.
Významnú úlohu v mojom živote zohral aj svet výstav, kde som predviedol mojich výborných psov s vynikajúcimi výsledkami. Zažil som aj úspešné roky ako psovod/handler vo svete výstav a získal veľa skúseností počas týchto rokov. Som vyznamenaný chovateľ – získal som prestížne ocenenie „Golden Crown” za moju chovateľskú prácu v plemene francúzsky buldog, kde som majiteľ chovateľskej stanice Little Pixie Face.
Teraz už viem, že keď som vstúpil do MEOE (Maďarský štátny zväz chovateľov psov, pozn.prekl.), urobil som jedno z najlepších rozhodnutí svojho života. Prihlásil som sa a bol som úspešne prijatý na kurz rozhodcu pod FCI u Dr. Tamása Jakkela. Tu som úspešne zložil skúšky a v roku 2002 bol prijatý za člena zboru rozhodcov. Takmer každý deň som bol a doteraz som súčasťou života MEOESZ ako prezident najväčšieho chovateľského klubu v Maďarskej asociácii toy molosserských psov. Som vďačný všetkým kolegom, ktorí mi pomohli na mojej ceste a teraz som posudzovateľom FCI I, II, IX , ako aj plemenné skupiny FCI III. skupina typu Bull, krátkonohých a toy teriérov. Často posudzujem aj pastierske psy. V posledných desaťročiach som pastierske psy posudzoval na mnohých národných, medzinárodných a klubových výstavách u nás a v mnohých krajinách sveta, mám bohaté skúsenosti s posudzovaním plemien SAO, KO a ostatných ruských pastierskych plemien na špeciálnych výstavách ERAP a Molosser klubu.
Všetkým, ktorí sa v dnešnom svete rozhodnú pre túto ušľachtilú záľubu, rovnako prajem mať plno výborných skúseností a úspechov.