SKÁaRO


Slovenský klub ázijských a ruských ovčiakov

Prečo psy hryzú ľudí?

Prečo psy hryzú ľudí?


Pes, najlepší priateľ človeka. Majitelia psíkov nedajú na svojho miláčika dopustiť, avšak chlpáčom kazia reputáciu rôzne správy o útokoch agresívnych psov. O zlé meno havkáčov sa postarali i médiá, ktoré nám občas prinášajú desivé príbehy, kedy pes zaútočil na človeka. Existujú vôbec agresívne psie plemená? Prečo útočia psy na iné psy, na cudzích ľudí, opitých či deti?

Veľké plemená s pošramotenou povesťou.

Obzvlášť nám v pamäti rezonujú prípady, kedy je útočníkom takzvané "bojové" plemeno (pitbul, staford) a keď sa v roli obete ocitne malé dieťa, či starý človek. Treba mať však na pamäti, že aj navonok roztomilý ratlík alebo pudlík môže uhryznúť, no následky sú len minimálne. Reportáž o tom, ako zaútočila čivava či miniatúrny yorkshirský teriér by pravdepodobne dobre pobavila. Pokiaľ však ide o veľké rasy, tie sa nálepky strašidelnej beštie ako vystihnutej z Kingovky Cujo len tak ľahko nezbavia.

Zaujímavosť: Viete, ktoré plemeno má na svedomí najviac poranení a zabití človeka? Budete prekvapení, sú to nemecké ovčiaky.

Pohľad do psej duše.

Nemožno s určitosťou povedať, ktoré plemeno je zaručenie zlé, agresívne. Správanie každého psa je veľmi individuálne, záleží na povahe zvieraťa, ktorá je ovplyvnená predovšetkým výchovou a socializáciou psa. Pri výcviku psíka si treba dať preto pozor už od šteňacieho veku.

Väčšina prípadov napadnutia súvisí práve s psíkmi, ktorí nie sú socializovaní. Vo väčšine prípadov sa pes cíti ohrozený a bráni sa. Ide viac-menej o ochranu územia, obranu majiteľa (ktorý je súčasťou jeho svorky), ochranu jedla či obľúbenej hračky.

Pokiaľ je pes precitlivený na hluk, prípadne má iné zdravotné problémy, je citlivý na vonkajšie podnety, čo môže mať tiež za následok zvýšenú agresivitu voči okoliu.

Prečo deti a opití ľudia?

Pokiaľ sa pes vo svojom živote často nestretáva s malými deťmi, môže sa pri kontakte s nimi cítiť ohrozene a zaútočiť. Obzvlášť malé deti sa pohybujú dosť nekoordinovane, neovládajú sa a psík pri pohľade na ne môže pociťovať strach.

Psy majú vynikajúci čuch a niektoré doslova neznášajú pach alkoholu, čo má za následok, že na pripitých ľudí môžu reagovať agresívnejšie.

Dobrý a zlý pes (aj) ako odraz majiteľa.

Zaobstarať si psíka je jednoduché, no vychovať ho ako vzorného psieho miláčika dá poriadne zabrať. Navyše, nie každý majiteľ svoje plemeno zvládne.

Neexistuje zlý ani hlúpy pes, o jeho majiteľovi to bohužiaľ neplatí. I navonok milé plemeno sa môže v rukách zlého majiteľa „pokaziť“ a zmeniť na nebezpečné zviera schopné zaútočiť.

Pozor na varovné signály.

Nie vždy je jednoduché rozoznať správanie, ktoré predchádza uhryznutiu, obzvlášť ak sa útok zomelie prirýchlo. No ak správne rozoznáte, že pes je podráždený, máte vyššiu šancu pohryznutiu zabrániť.

Čo si všímať: Zmena postoja, postavená srsť na chrbte, vrčanie, štekanie, cerenie zubov.

Ak by sme to zhrnuli. Nechcete byť pohryznutí cudzím psom? Nenarušujte jeho priestor, nechcite ho za každú cenu pohladkať aj keď vyzerá sebemilšie, nerobte hluk ani rýchle a nekoordinované pohyby, ustrážte si deti, nepribližujte sa k nemu pod vplyvom alkoholu.

Ak ste majiteľom psíka, socializujte ho, nereagujte podráždene na ľudí, majte ho stále na vôdzke, prípadne na očiach. Rátajte s tým, že práve VY ste rozhodujúci faktor pri kontakte Vášho psa s iným človekom.

prevzaté zo stránky: http://www.zdraviezvierata.sk/preco-psy-hryzu-ludi/